رستوران‌هایی با سبک نوین

رستوران‌هایی با سبک نوین
رستوران‌هایی با سبک نوین

نقطه اتصال جدید گردشگری و تجارت

سفر برای گیاه‌‌خواران دیگر در حاشیه قرار ندارد، بلکه به یک سبک سفر تبدیل شده و در بسیاری از کشورها از مکزیک تا یونان، هتل‌‌ها، رستوران‌‌ها و تورهای گیاه‌محور در حال گسترش هستند. افراد با ذائقه متفاوت غذایی در سفرهای خود نگران پیدا نکردن غذای مناسب برای خود و گرسنه ماندن یا مجبور شدن به خوردن غذاهایی برخلاف ذائقه خود هستند. طی چند سال اخیر با رشد چشمگیر علاقه‌مندان به غذاهای گیاهی، به‌‌ویژه پس از همه‌‌گیری کرونا در بسیاری از شهرها و حتی روستاها، در برخی از کشورها سفرهای سبک گردشگری سبز در هتل‌‌ها، رستوران‌‌ها و نیز مراکز تفریحی و تجاری افزایش یافته است. اگرچه در کشوری مانند آمریکا گیاه‌‌خواران در اقلیت هستند، اما تعداد فزاینده‌‌ای از مردم علاقه بیشتری به کاهش مصرف گوشت دارند؛ زیرا به دلایل زیست محیطی، عملیات مربوط به دامداری به‌طور قابل توجهی گاز متان تولید می‌کند. اگرچه آمار دقیقی از تعداد گیاه‌‌خواران وجود ندارد، اما براساس بررسی‌‌های یک موسسه آماری آمریکایی، تعداد گیاه‌‌خواران در سال ۲۰۱۹ در این کشور ۷/۹ میلیون در مقایسه با ۳۰۰‌‌ هزار نفر در ۱۵ سال قبل بوده است.

در مجموع ۸ درصد از جمعیت آمریکا را گیاه‌‌خواران تشکیل می‌دهند و این رقمی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت، آن‌‌هم در کشوری که اکثر غذاهای آن بر محوریت گوشت قرار دارد. همچنین ۶۲ درصد از آمریکایی‌‌ها اعلام کرده‌‌اند مایل به کاهش مصرف گوشت بنا به نگرانی‌‌های مبتنی بر زیست محیطی هستند. موسسه غیرانتفاعی «غذای خوب» پروتئین‌‌های جایگزین را ترویج می‌کند و در سال ۲۰۲۰ با سرمایه‌‌گذاری بیش از ۳ میلیارد دلاری در این زمینه رکورد زده که بیش از ۳ برابر میزان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۹ با رقم یک میلیارد دلار بوده است. برآوردها نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۲ «رستوران‌‌های آگاهانه مبتنی بر محیط زیست» رشد کند. صنعت گردشگری، به‌‌ویژه از زمان همه‌گیری کرونا، به‌‌منظور محافظت از سیاره زمین به سمت سبز شدن پیش رفته و گیاه‌‌خواری به‌طور فزاینده‌‌ای با سفرهای پایدار مرتبط است و هتل‌‌ها، رستوران‌‌ها، جشنواره‌ها و تورهای گیاه‌محور افزایش یافته و سازمان غیرانتفاعی «گیاه‌‌خوار» با هدف تشویق مردم به این سبک غذایی و برجسته کردن رژیم غذایی مناسب مبتنی بر گیاه به وجود آمده است.

سفرهای مبتنی بر گیاه‌‌خواری طی ۵ سال گذشته بیش از چهار برابر شده، زیرا بسیاری از افراد به رژیم‌‌های غذایی سیاره‌‌پسند روی آورده‌‌اند. از این رو بسیاری از فعالان گردشگری، به‌‌ویژه آژانس‌‌های مسافرتی، درصدد پاسخگویی به نیازهای تمامی ذائقه‌ها برآمده‌اند. بسیاری از هتل‌‌ها هم معماری و طراحی داخلی خود را مبتنی بر گیاه عرضه می‌کنند. آن‌ها آشپزهای گیاه‌خوار استخدام کرده‌‌اند و همه‌‌گیری که فرصتی برای افزایش این سبک غذایی شده، لیست برخی رستوران‌‌ها را به بیش از ۲۰۰ گزینه رسانده است و دیگر غذاهای گیاهی محدود به چند نوع خاص و تکراری نیست. علاوه‌بر لیست غذایی، اتاق‌‌ها با امکانات و طراحی داخلی گیاهی ساخته شده‌‌اند. هتلی در یونان در سال ۲۰۲۰ تمامی خدمات خود را بر محور گیاهی ارائه می‌دهد و علاوه‌أبر یک رستوران گیاهی، در سالن ماساژ خود تنها از روغن‌‌های گیاهی استفاده می‌کند و اتاق‌‌ها مجهز به تشک‌‌های گیاهی با الیاف نارگیل هستند.

 

 

هتل کاملا گیاهی

هتل هیلتون لندن یک سوئیت کاملا گیاهی ساخته شده از مواد گیاهی همچون کفپوش بامبو و کوسن‌‌های چرم گیاهی مبتنی بر آناناس ارائه می‌دهد. حتی تشک‌‌ها و بالش‌‌های آن ساخته شده از گندم سیاه و ارزن است و غذاهای مخصوص متناسب با تمامی ذائقه‌ها در رستوران خود ارائه می‌دهد. صندلی‌‌هایی از چرم گیاهی در رستوران درنظر گرفته شده است. همچنین برخی هتل‌‌ها سطح بسیار بالایی دارند و از این رو بسیار گران هستند. هتل «پالمایا» در مکزیک که کاملا بر محوریت گیاهی ساخته شده و همه غذاها و وسایل آن گیاهی است، برای یک شب اقامت حداقل ۹۰۰ دلار دریافت می‌کند. امروزه بسیاری از آژانس‌‌های مسافرتی و تور اپراتورها این اطمینان را به مشتریان خود می‌دهند که در سفرها، به‌‌ویژه خارج از کشور، غذاهای خوب متناسب با رژیم غذایی خود بخورند. شرکت مسافرتی «رسپانسیبل تراول» حدود هزار سفر سبز را تا سال ۲۰۳۰ به عنوان بخشی از تعهد خود برای همگام شدن با طبیعت افزوده و متعهد شده که به حیات وحش و زیستگاه‌ها آسیبی نرساند و حمایت‌‌ها و محافظت از آن را گسترش خواهد داد. همچنین برخی آژانس‌‌ها، تورهایی صرفا برای گیاه‌‌خواران برگزار می‌کنند که می‌توان به تور ۱۰ روزه «وگان» در اتیوپی با هزینه ۲۳۰۰ دلار (بدون محاسبه قیمت پرواز)، ۷ روز کوهنوردی در آتشفشان‌‌های گواتمالا با هزینه ۱۳۶۰ دلار یا ۸ روز اسکی در اتریش اشاره کرد. پیش‌‌بینی‌‌ها نشان می‌دهد در دهه پیش رو شرکت‌‌های مسافرتی برای ارائه تورها و غذاهای گیاهی، پیشرفت چشمگیری خواهند داشت و فعالانه در پیشبرد آن اقدام خواهند کرد و غذاها تنها محدود به سیب‌‌زمینی و سالاد سبز نخواهد بود. امروزه فرانسه و اسپانیا جزو کشورهای برتر گیاه‌‌خواری هستند. علاوه‌بر هتل‌‌ها و رستوران‌‌ها، کشتی‌‌های کروز هم ارائه‌دهنده خدمات متناسب با افراد گیاه‌‌خوار هستند که اتاق‌‌های مخصوص گیاهی و سرآشپزان مخصوص گیاه‌خواری را به خدمات خود اضافه کرده‌‌اند. حتی در آفریقا هم سفرهای پایدار مبتنی بر گیاه‌‌خواری برقرار است که در خطوط هوایی خود هم گزینه‌هایی را برای افراد با ذائقه غذایی خاص ارائه می‌کنند.

 

 

نمایشگاه اکسپو

در نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۱ نخستین جشنواره غذای گیاهی خاورمیانه برگزار شد و نخستین «جشنواره گیاه‌‌خواری منطقه هیمالیا» در نپال و بوتان با سخنرانی‌‌ها، کارگاه‌های آشپزی و دهکده گیاه‌‌خواری با بیش از 100 غرفه‌دار برگزار شده است. شاید یکی از مهم‌ترین اقدامات و واکنش‌های صنعت گردشگری به افزایش زندگی مبتنی بر گیاه، ساخت پلتفرم الکترونیکی مخصوص گیاه‌‌خواران باشد. اپلیکیشن‌‌هایی همچون «ایر وگان» و «وگان ویزیت» در همین راستا راه‌‌اندازی شده‌‌اند. «ایر وگان» فرودگاه‌های دوستدار گیاه‌‌خواری را ارزیابی می‌کند و بهترین مکان‌‌های غذاخوری گیاهی در هر مرکز را به اشتراک می‌‌گذارد. پلتفرم جهانی «وگ‌‌ویزیت» هم استرس سفر را از افرادی که محدودیت‌‌های غذایی دارند، کاهش داده است. این پلتفرم افراد با سبک زندگی خاص را به یکدیگر متصل می‌کند تا در جهت تسهیل سفر مبتنی بر گیاه کمک کنند و میزبان این افراد در سفرها می‌شوند. همچنین این پلتفرم همانند «ایر بی‌ان‌بی‌»خانه‌هایی با میزبان‌‌های وگان در ۸۰ کشور مختلف را اشتراک‌‌گذاری می‌کند که مصرف‌‌کنندگان می‌توانند محل اقامت خود را با آشپزخانه‌های مخصوص (بدون گوشت) رزرو کنند یا میزبانی وگان برای آن‌ها پیدا می‌کند.

 

 

شهرهای بزرگ محبوب گیاه‌خواران

شهرهای بزرگ بهترین مقاصد گیاه‌‌خواران است. لندن با بیش از ۱۵۰ رستوران مخصوص گیاه‌خواران برترین شهر در سطح جهان در عرصه ارائه خدمات غذایی گیاه‌خواران است و پس از آن؛ نیویورک، برلین، لس آنجلس و تورنتو قرار دارند، اما نکته جالب این‌که مناطق روستایی و شهرهای کوچک‌تر شرایط آسان‌‌تری برای یافتن غذاهای گیاهی دارند. شاید بتوان مهم‌ترین مقاصد سفر گیاه‌خواران را کشورهایی همچون پرو، جامائیکا، گلاسکو در اسکاتلند، تایوان، بالی در اندونزی، نیویورک در آمریکا، نیوزیلند، ژاپن، هند، کاستاریکا، یونان، اسپانیا، فرانسه و انگلیس دانست.

گیاه‌‌خواری یک سبک زندگی است که کاملا بر انتخاب مقاصد گردشگران و اقامتگاه‌ها با ذائقه غذایی خاص تاثیر می‌‌گذارد. براساس داده‌های شرکت «گلوبال دیتا»، تورهای گیاه‌خواری و برنامه‌های سفر دیجیتالی با اولویت سبک زندگی مسافران پس از همه‌‌گیری اهمیت فزاینده‌‌ای خواهد داشت.

تحقیقات این شرکت در پایان سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد از میان 5 هزار و 700 نفر در سراسر جهان، ۷۶ درصد از پاسخ‌دهندگان تحت تاثیر رفتارهای سازگاری با محیط زیست یا افزایش مسئولیت‌های اجتماعی قرار گرفته‌‌اند. در حالی که در سال ۲۰۱۹ تنها ۴۶ درصد پاسخ‌‌دهندگان علاقه‌مند به خرید محصولات حمایت از محیط زیست و حیوانات بودند. این نشان می‌دهد کووید-۱۹ درک مصرف‌‌کنندگان جهان را تغییر داده و بسیاری از مردم در حال حاضر انتخاب‌‌های مسئولانه‌‌تری مانند رژیم‌‌های غذایی خاص دارند. جهان به سمت سفرهای سبز مبتنی بر حفاظت از محیط زیست پیش رفته و صنعت گردشگری، سبک سفرهای سبز را به دیگر انواع خود افزوده و کشورها در این زمینه به رقابت پرداخته‌اند.

 

 

منبع: UCITYGUIDES

تگها : خرده فروشی , ماهنامه تجارت طلایی , صنعت غذا و نوشیدنی , گردشگری , رستوران زنجیره ای , فود کورت , گردشگری و غذا , صنعت غذا , رستوران گردی , رستوران های مدرن

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان